15 powodów dlaczego twoja firma potrzebuje marketingu w mediach społecznościowych

Czy wiesz, że 91% przedsiębiorców uważa,że Social Media Marketing  zwiększa możliwości ich firmy ? Czy wiesz również, że 67% przedsiębiorców, którzy spędzają co najmniej 6 godzin w tygodniu na promowaniu się w social media widzi wyraźny wzrost zainteresowania klientów ich produktem lub usługą ? Nie liczy się to co sprzedajesz ani komu. Marketing w mediach społecznościowych jest narzędziem które pozwoli Ci uczynić twoją firmę bardziej rozpoznawalną. W dzisiejszych czasach brak promocji w mediach społecznościowych można porównać do sytuacji w której klient przychodzi do Ciebie i chce coś kupić a Ty a Ty mówisz, że niestety już zamknięte a potem dziwisz się, że konkurencja ma więcej klientów. Wciąż jeszcze istnieją ludzie, którzy uważają, że Social Media Marketing nie jest im potrzebny. Czy aby na pewno tego potrzebujesz? Oczywiście, że tak. Poniżej znajduje się kilka powodów dlaczego:

 1. Posty w mediach społecznościowych tworzą celowany ruch w sieci

Nieważne w jakiej branży działasz, na pewno spora grupa Twoich klientów ma konta w mediach społecznościowych. Ponad 60% dorosłych osób w Polsce korzysta z Facebooka. Nastolatkowie natomiast obok Facebooka mają także konto na Instagramie.

Mając dostęp do tych potencjalnych klientów jesteś w stanie zwiększyć na swojej stronie szczególnie dla nowych postów. Kiedy zamieszczasz nowy post na swoim blogu lub uaktualniasz dane na swojej stronie głównej, może zająć chwilę zanim wyszukiwarka Google zareaguje na zmianę. Wiele osób nie zauważy zmiany dopóki na nowo nie zacznie szukać twoich produktów lub usług w Internecie.

Media społecznościowe pozwalają na to aby jednym kliknięciem przejść do Twojej strony głównej i zobaczyć zmiany. Zawartość postów jest kierowana do konkretnej grupy odbiorców i nie tylko zwiększy się ruch na Twojej stronie ale również odwiedzać ją będą osoby które są zainteresowane Twoim produktem/usługą. Często pojedyńcze linki do stron osiągają ponad 20000 wyświeleń a jest to rzesza potencjalnych klientów.

 1. Używając mediów społecznościowych zwiększasz łatwość wyszukania twojej strony.

Niektóre strony internetowe niezmiennie zyskują nowy ruch w sięci i zwiększają liczbę odsłon a inne pozostają zapomniane. Social Media Marketing pozwala na częstsze wyszukiwanie Twojej strony i dlatego będzie ona również częściej pojawiać się w wynikach wyszukiwania w przeglądarkach internetowych

 1. Media społecznościowe mogą zwiększyć Twój zasięg poprzez umieszczanie Twoich postów przez osoby które są popularne.

Powiedzmy, że zacytowałeś kogoś znanego kto ma ogromną liczbę wyświetleń w mediach społecznościowych. Kiedy zamieścisz post, możesz wysłać wiadomość do tej osoby z linkiem do postu, w którym zamieszczasz cytat i zachęcić ją do zamieszczenia na swojej stronie głównej. Upewnij się aby umieścić hashtag z odniesieniem do osoby którą cytujesz – zwiększy to prawdopodobieństwo, że dana osoba pochwali się tym na swoim profilu a wtedy dotrzesz do ogromnej ilości odbiorców.

 1. Media społecznościowe pozwalają Ci zrozumieć swojego klienta.

Ważną częścią marketingu w mediach społecznościowych jest to że możesz mieć kontakt ze swoją bazą docelowych klientów. Czytając ich posty i komentarze zyskujesz dostęp do ich codziennego życia. Dowiadujesz się tego jakie produkty chcą kupić i dlaczego. Dowiadujesz się jakie mają hobby, jakie posty lubią udostępniać oraz jakie strony odwiedzają najczęściej.

Znając swojego klienta lepiej wiesz jaką zawartość zamieszczać aby odbiorcy chętniej ją czytali i w ten sposób zwiększasz ruch na swojej stronie, Również wiedząc  jakie są niedociągnięcia wiesz gdzie jest pole do poprawy.

 1. Aktywna obecność w mediach społecznościowych buduje relację z Twoimi klientami.

Konsumenci widzą Facbooka , Instagrama jako media społecznościowe a nie jako narzędzie marketingowe. Jeżeli na swojej stronie głównej zaczniesz zamieszczać tylko informację o nowych produktach oraz promocjach to nie przyniesie to zwiększonej liczby wyświetleń

Klienci chcą aby mieć z nimi kontakt, chcą się zaangażować, chcą aby odpowiadać na ich pytania, chcą być zabawiani oraz chcą nawiązać więź. Takie zaangażowanie sprawi, że przyciągniesz do siebie więcej osób wyświetlających Twoje treści. Później te osoby zasubskrybują twój kanał/profil, a jeszcze później zostaną oddanymi klientami i będą polecać Twoje produkty dalej.

 1. Social Media Marketing celuje w odpowiednią grupę klientów.

Media społecznościowe oferują możliwość dostarczania treści grupom docelowym, które można zmodyfikować w zależności od Twoich potrzeb. Można celować w grupy osób o określonym wieku, lokalizacji, poziomie wykształcenia a nawet o określonych zainteresowaniach wiedząc jakie strony zostały polubione przez danego użytkownika.

 1. Social Media Marketing jest kluczowy w kontakcie z klientem.

W przypadku problemu z produktem który sprzedajesz lub usługą którą dostarczasz, klient oczekuje szybkiej odpowiedzi. Mało firm spełnia te oczekiwania. Klient chce odpowiedzi w ciągu kilku godzin natomiast często odpowiedź przychodzi zbyt późno. Szybka odpowiedź na zapytania i reklamacje Twoich klientów sprawia, że klient jest bardziej zadowolony a to umacnia Twój image na rynku. Media społecznościowe dają wspaniałą sposobność do bezpośredniego kontaktu z klientem i odpowiedzi na wszelkie jego pytania i zastrzeżenia.

 1. Aktywna obecność w mediach społecznościowych buduje lojalność wobec twojej firmy.

Aktywność w Social Media pozwala na budowanie więzi z klientami. W ten sposób możesz dostarczać swoim klientom informacji, pomagać im w razie problemów oraz budować więź. To pokazuje klientom, że ich cenisz nie tylko jako klientów ale także jako ludzi. Klienci będą widzieć że dbasz o nich, wyznajesz pewne wartości i masz wizję na przyszłość.

 1. Twoja konkurencja już jest w mediach społecznościowych.

Zatłoczony świat mediów społecznościowych może się wydawać przytłaczający. Większość firm jest obecna w Social Media a nawet ma dwie lub więcej stron.. Więc jaką masz szansę aby pokonać swoją konkurencję ? Otóż większą niż myślisz, ponieważ większość firm robi to źle. Duże firmy mają całe sztaby ekspertów, którzy dbają o dobre relacje z klientem, ale średnie i małe przedsiębiorstwa rzadko prezentują się dobrze w mediach społecznościowych. Małe firmy zaczynają z kilkoma małymi stronami licząc na to, że mając kilka stron będą mogły dotrzeć do większej liczby odbiorców. Uważają że tak jest tanio. Bez inwestycji w strategię marketingową nie da się wiele osiągnąć. Posty pojawiają się nieregularnie, rzadko dochodzi do interakcji z klientami. Dla takiego przedsiębiorcy są to jedynie strony poprzez które może bombardować swoich klientów ofertami.

W skrócie mówiąc - zamieszczanie treści w social media tylko dlatego, że wydaje Ci się że powinieneś, nie zaprowadzi Cię nigdzie. Lepiej jest mieć jedną dobrze działającą stronę niż tak jak Twoja konkurencja mieć cztery na wpół zaniedbane strony. Jeśli włożysz odpowiednio dużo wysiłku w rozwinięcie strategii, będziesz aktywnie działać w mediach społecznościowych, odpowiadać szybko na wiadomości i komentarze wtedy jesteś w stanie zbudować o wiele lepszą stronę niż Twoja konkurencja – nawet jeśli jest ona obecna w Social Media dłużej niż Ty.

 1. Walka o klientów w mediach społecznościowych ma równe zasady dla wszystkich.

Każdy może założyć konto za darmo i poświęcić czas na jego rozwój lub skorzystać z usług outsourcingu. Duże firmy mają przewagi takie jak duża rozpoznawalność, większy budżet, duża ilość influencerów którzy chcą z nimi pracować, ale małe przedsiębiorstwa mają coś czego duże nie posiadają – autentyczność. Jeżeli jesteś małym przedsiębiorcą, który jest silnie związany z lokalną społecznością i oferujesz coś nowego i ekscytującego to nawet nie posiadając dużego budżetu jesteś w stanie osiągnąć sukces.

 1. Jeśli chodzi o newsy to media społecznościowe królują.

W dzisiejszej kulturze, ciężko wyczuć kiedy los rzuci nam pod nogi świetną okazję. Czasami Twoja firma zostanie wspomniana w telewizji albo któryś z influencerów wspomnie o niej. Czasami jednak pokazuje się w Internecie news, mem albo inny fenomen który idealnie pasuje do Twojej firmy. Jeśli zareagujesz odpowiednio wcześnie to jesteś w stanie się wybić na fali popularności. Dotrzesz ze swoimi treściami do ogromnej liczby odbiorców.

 1. Media społecznościowe sprawią, że Twoja sprzedaż się zwiększy.

Nie jest zaskakującym fakt, że klient zakupi Twój produkt kiedy odczuwa potrzebę jego kupna. Social Media Marketing robi dla Ciebie o wiele więcej niż tylko możliwość zareklamowania swojego produktu. Możesz wpływać na decyzje swoich klientów poprzez stworzenie potrzeby posiadania tego co sprzedajesz, poprzez kontakt z klientem budujesz więź, aktywnie wpływasz na swoich klientów.

 1. Używając mediów społecznościowych stajesz się autorytetem w swojej dziedzinie.

Poprzez dołączanie do rozmaitych grup na Facebooku, poprzez odpowiadanie na pytania użytkowników, media społecznościowe dają Ci możliwość zaprezentowania się jako expert w danym zagadnieniu. Poprzez dawanie rad, dzielenie się informacjami i odpowiadanie na pytania jesteś w stanie sprawić, że Twoja firma będzie bardziej rozpoznawalna. Twoje posty z poradami i odpowiedziami będą częściej pojawiać się w wyszukiwaniach w Google. Inni użytkownicy zaczną przesyłać sobie linki z przydatnymi informacjami które uzyskali od Ciebie. Będąc pod wrażeniem Twojego profesjonalizmu chętniej odwiedzą Twoją stronę i dokonają zakupu.

 1. Zwrot z zainwestowanego kapitału w mediach społecznościowych jest nie do pobicia.

Poprzez aktywne działania w mediach społecznościowych można dotrzeć do dużej liczby osób za pomocą znikomego kosztu. Na przykład wykupienie jednego kliknięcia w GoogleAdWords może kosztować od jednego do nawet kilku dolarów. Nie każde kliknięcie przynosi nowego klienta. Natomiast poprzez zamieszczenie postu w mediach społecznościowych masz o wiele większą kontrolę nad tym kiedy i gdzie informacje o Twoim produkcie się pojawią i możesz wydać swój budżet bardziej rozważnie.

 1. Social Media Marketing to zabawa!

Wyobraź sobie chat na żywo z okazji wypuszczenia nowego produktu, kiedy ludzie są podekscytowani i czekają aż podasz dokładne szczegóły. Dzięki takiemu wydarzeniu nie tylko zyskujesz publikę, ale również masz okazję porozmawiać z potencjalnymi klientami, wyrazić siebie i opowiedzieć jaka jest wizja Twojej firmy. Masz szansę nawiązać relację z klientami i poczuć że jesteś w centrum wydarzeń.

 

Żadna inna forma Marketingu nie gra tak ważnej roli w budowaniu obrazu Twojej firmy jak Social Media Marketing. Regularny kontakt z użytkownikami, dziennikarzami i influencerami może poprawić pozycję Twojej firmy na rynku i sprawić, że będziesz osiągać lepsze wyniki w biznesie.

Brainstorming Session
Business Meeting